Zvonovice, dům čp. 23
Okres: Vyškov, Ochrana: , Podíl hlíny: 100%
Určení: dům se sýpkovým polopatrem Jde o podélně okapově orientovaný objekt se sýpkový polopatrem (jako polopatro se prezentuje zejména do ulice malými segmentově zaklenutými okenními otvory, podchodná výška splňuje parametry patra). Objekt krytý sedlovou střechou s pálenou taškou, přístup byl umožněn pouze do pravé části objektu, průjezd a výměnek nebyly přístupné. Pravou část člení sedm místností a chodba, která přechází do prostoru krytého náspí v hloubce parcely. Veškeré okenní i vstupní otvory na uliční fasádě členěné na sedm os jsou segmentově zaklenuty (sýpkové otvory – dvojitá špaleta). Z ulice vede síň a navazuje na část krytého náspí. Z chodby se vchází vlevo umístěným žebříkovým schodištěm (zajištění bedněním) na prostornou sýpku – komoru s trámovým stropem, kde na uliční i dvorní zdi nalezneme letopočet 1886. (na dvorní zdi doplněn nápisem: J. 1886/Am 26. Juni 1886/Elisabeth). Zdi omítnuté hliněnými omítkami, schodiště i sýpky jsou bohatě zdobeny různými typy obloukového motivu prováděného třemi prostředními prsty do vlhké omítky. Obloukový ornament je dochován i v dalších místnostech (spižírna, dříve komora). Ve dvou pokojích s okny do ulice je podlaha dřevěná, v ostatních místnostech zůstává položena dlažba. V bývalé komoře umístěné v hloubce parcely se dochoval trámový strop s okosenými hranami a deskovým záklopem (je zde vestavba záchodu a koupelny). V interiéru se dochovaly původní dřevěné zárubně, dveře dvoukřídlové i jednokřídlové rámové konstrukce s výplněmi, dveře z desek na sraz či na pero a drážku včetně kování (např. vnější křížové závěsy), někdy kování odpovídá typově staršímu období než vlastní dveře i dům. Za druhým pokojem je situována kuchyně. Ve stěnách se dochovaly nejrůznější niky. V levé straně objektu se nachází průjezd a výměnek. K výměnku z dvorní strany je umístěna přístavba s chodbou s pultovou střechou.
Okres: Vyškov
Doba vzniku: 1872
Popis: dům se sýpkovým polopatrem
Jde o podélně okapově orientovaný objekt se sýpkový polopatrem (jako polopatro se prezentuje zejména do ulice malými segmentově zaklenutými okenními otvory, podchodná výška splňuje parametry patra). Objekt krytý sedlovou střechou s pálenou taškou, přístup byl umožněn pouze do pravé části objektu, průjezd a výměnek nebyly přístupné. Pravou část člení sedm místností a chodba, která přechází do prostoru krytého náspí v hloubce parcely.
Veškeré okenní i vstupní otvory na uliční fasádě členěné na sedm os jsou segmentově zaklenuty (sýpkové otvory – dvojitá špaleta). Z ulice vede síň a navazuje na část krytého náspí. Z chodby se vchází vlevo umístěným žebříkovým schodištěm (zajištění bedněním) na prostornou sýpku – komoru s trámovým stropem, kde na uliční i dvorní zdi nalezneme letopočet 1886. (na dvorní zdi doplněn nápisem: J. 1886/Am 26. Juni 1886/Elisabeth). Zdi omítnuté hliněnými omítkami, schodiště i sýpky jsou bohatě zdobeny různými typy obloukového motivu prováděného třemi prostředními prsty do vlhké omítky. Obloukový ornament je dochován i v dalších místnostech (spižírna, dříve komora). Ve dvou pokojích s okny do ulice je podlaha dřevěná, v ostatních místnostech zůstává položena dlažba. V bývalé komoře umístěné v hloubce parcely se dochoval trámový strop s okosenými hranami a deskovým záklopem (je zde vestavba záchodu a koupelny). V interiéru se dochovaly původní dřevěné zárubně, dveře dvoukřídlové i jednokřídlové rámové konstrukce s výplněmi, dveře z desek na sraz či na pero a drážku včetně kování (např. vnější křížové závěsy), někdy kování odpovídá typově staršímu období než vlastní dveře i dům. Za druhým pokojem je situována kuchyně. Ve stěnách se dochovaly nejrůznější niky. V levé straně objektu se nachází průjezd a výměnek. K výměnku z dvorní strany je umístěna přístavba s chodbou s pultovou střechou.
Použitý materiál: nepálená cihla, pálená cihla
Podíl hlíny: 60%